top of page

Dolegliwości w ciąży - jak sobie z nimi radzić?


NUDNOŚCI/WYMIOTY

To najczęściej występujące dolegliwości występujące u kobiet ciężarnych, ponieważ dotyczą ok. 40-50% przyszłych mam. Pojawiają się około 12 tygodnia ciąży i najczęściej występują zaraz po przebudzeniu. Zdarza się jednak, że doskwierają w ciągu dnia a nawet nocą.

Przyczyną występowania nudności/wymiotów jest niedobór wit B6, stres oraz podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG)

Jak zapobiec nudnościom i wymiotom w ciąży?

  • Spożywaj duże ilości produktów zawierających wit. B6, a więc : banany, chude mięso, ryby, kapustę, kalafior, marchewkę, szpinak, kiełki pszenicy, ziarna soi i orzeszki ziemne.

  • 10 minut przed wstaniem z łóżka przekąś coś lekkiego i popij szklanką herbaty lub wody.

  • Zjadaj małe a częste posiłki

  • Herbata z dodatkiem imbiru łagodzi odruchy wymiotne, a herbata z mięty, melisy i rumianki nudności.

  • Pij dużo niegazowanej wody mineralnej, która w razie uciążliwych wymiotów zapobiegnie odwodnieniu.

Jeżeli wymioty występują w drugim lub trzecim trymestrze ciąży oraz towarzyszą im bóle głowy, silny ból brzucha, stany nieświadomości oraz obrzęki ciała niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć o stanie przedrzucawkowym.

ZGAGA

Jest to druga po nudnościach najczęściej pojawiająca się dolegliwość u kobiet ciężarnych. Przyczyną jej występowania jest działanie progesteronu, który osłabia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, powodując cofanie się soków trawiennych oraz pokarmu z żołądka do przełyku.

Zgaga najbardziej dokucza w ostatnich miesiącach ciąży, kiedy macica zaczyna uciskać na żołądek.

Jak zapobiec powstawaniu zgagi?

  • jedz mniej a częściej oraz nie spiesz się podczas posiłku

  • unikaj ostrych przypraw, smażonych, tłustych dań, czekolady, kawy, napoi gazowanych

  • pij herbatkę z imbiru lub rumianku

  • śpij z uniesioną głową, by treść pokarmowa nie cofała się do przełyku

ZAPARCIA

Przyczyną zaparć w ciąży jest progesteron, ponieważ powoduje on rozluźnienie i wydłużenie mięśni jelit, które zwalniają perystaltykę. Problemy z wypróżnieniem mogą nasilać się również w wyniku nieprawidłowej diety lub zbyt małej ilości płynów dostarczanych do organizmu.

Jak sobie radzić z zaparciami?

  • aktywność fizyczna np. spacer, basen, joga pobudzą perystaltykę jelit

  • jedz suszone owoce

  • pij maślanki, kefiry, sok z kiszonej kapusty, świeżych soków owocowych i warzywnych

  • spożywaj duże ilości pokarmów bogatych w błonnik

  • unikaj czekolady oraz napoi gazowanych

ŻYLAKI

Występowanie żylaków to problem, który dotyczy ok. 40% ciężarnych kobiet. Ich pojawienie się często ma podłoże genetyczne. Na pojawienie się żylaków narażone są kobiety, które przed ciążą również borykały się z tym problemem oraz te, które w ciąży zbyt dużo przytyją lub przed ciążą miały nadwagę. Powstawaniu żylaków sprzyja również siedzący tryb pracy i brak aktywności fizycznej.

HEMOROIDY

Inaczej żylaki odbytu dotyczą naczyń krwionośnych, które otaczają zwieracz odbytu. Podczas ciąży żyły odbytu rozszerzają się a ich ścianki stają się słabe przez co bardziej narażone są na uszkodzenia. Kiedy żylaki stają się wypukłe mogą boleć, swędzieć a nawet krwawić.

Jak zapobiegać i leczyć?

  • stosuj dietę lekkostrawną sprzyjającą regularnym wypróżnieniom

  • bądź aktywna fizycznie

  • praca siedząca przyczynia się do występowania hemoroidów – rób sobie przerwy, spaceruj, wstawaj

  • po każdym wypróżnieniu przemyj bolesne miejsca chłodną wodą i mydłem z neutralnym pH lub naparem z kory dębu

  • jeżeli nie działają metody domowe zgłoś problem ginekologowi – doradzi jaki maści lub czopki masz stosować.

WARTO WIEDZIEĆ

Nie należy lekceważyć pierwszych objawów hemoroidów, ponieważ przewlekle mogą doprowadzić do stanu zapalnego. Leczenie żylaków odbytu minimalizuje objawy a nawet je eliminuje.

ZMIANY SKÓRNE

W ciąży w skutek działania hormonów, organizm wytwarza znacznie większe ilości melaniny – barwnika odpowiedzialnego za koloryt skóry. Jest to powodem powstawania różnych przebarwień i zmian skórnych. Nie są one niebezpieczne jednak, niektórym przyszłym mamom wydaja się nieestetyczne.

Kresa na brzuchu – jest to charakterystyczna pionowa ciemna linia wzdłuż brzucha, pojawiająca się najczęściej u brunetek o ciemnej karnacji. Zanika w kilka tygodni po porodzie.

Ciemniejsze znamiona i brodawki sutkowe – pod wpływem działania melaniny ich intensywność zmienia się. Brodawki mogą się również powiększyć.

Ostuda – to żółtawe lub brązowe plamy na twarzy w okolicy ust, nosa, policzków i oczu, powstające na skutek intensywnego działania hormonów oraz podwyższonego poziomu melaniny w organizmie. Plamy ostudowe mogą ciemnieć pod wpływem promieni słonecznych.

Rozstępy - ich wystąpienie w ciąży grozi szczególnie kobietom obciążonym genetycznie, których mama, siostry czy ciocie również borykały się w ciąży z tym problemem. Na powstanie rozstępów pływ mają także złe nawyki żywieniowe, nadwaga oraz działanie hormonów.

WARTO WIEDZIEĆ

Występowanie zmian skórnych oraz przebarwień u kobiet w ciąży można zminimalizować stosując kremy z wysokim filtrem oraz unikając promieni słonecznych i solarium.

CZĘSTE ODDAWANIE MOCZU

Chęć częstego oddawania moczu towarzyszy przyszłym mamom niemal od początku, bowiem często jest to pierwszy objaw ciąży. Mechanizm parcia na mocz w pierwszym i ostatnim trymestrze różnią się jednak od siebie znacznie. Na początku na pęcherz działa wysokie stężenie hormonów ciążowych. Koniec ciąży to uciskanie pęcherza przez rosnącą wraz z dzieckiem macicę.

WARTO WIEDZIEĆ

Jeżeli częste oddawanie moczu wiąże się bólem, gorączką lub pieczeniem należy niezwłocznie udać sie do lekarza. Objawy te mogą sugerować infekcję układu moczowego, który nie leczony może prowadzić do przedwczesnego porodu.

OMDLENIA

W ciąży ilość krwi w ciele zwiększa się o 40%, serce musi zatem przepompować więcej krwi a co z tym idzie rośnie częstość akcji serca. To wszystko sprawia, że kobiety ciężarne często miewają zawroty głowy lub omdlenia, które najczęściej są następstwem gwałtownej zmiany pozycji np. z siedzącej na stojącą.

Jak zapobiegać omdleniom?

  • kiedy czujesz sie słabo lub kręci Ci się w głowie połóż się lub usiądź i lekko unieś nogi do góry

  • leż na lewym boku – w ten sposób zwiększysz przepływ krwi i złe samopoczucie minie

  • zawsze wstawaj powoli, bez pośpiechu

BÓLE KRĘGOSŁUPA

To najbardziej dokuczliwa dolegliwość ciążowa, na którą skarży sie ok 70% przyszłym mam. Wynikiem problemów z kręgosłupem są zazwyczaj wady postawy, przebyte urazy, płód uciskający nerw kulszowy oraz rosnące piersi.

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?

  • dbać o aktywność fizyczna przed i w trakcie ciąży

  • kontrolować wagę ciała

  • unikać podnoszenia i dźwigania

  • wysokie obcasy zakładać tylko na wielkie wyjścia

BEZSENNOŚĆ

Najczęściej dokucza przyszłym mamom w III trymestrze ciąży, kiedy brzuch jest juz na tyle duży, że sprawia problem podczas spania. Ostatnie tygodnie ciąży to również stres przed porodem, częste nocne wizyty w toalecie spowodowane uciskiem płodu oraz gwałtowne i bolesne ruchy dziecka.

Jak sobie radzić?

  • jeżeli rosnący brzuch przeszkadza Ci w znalezieniu wygodniej pozycji włóż między kolana poduszkę

  • Wywietrz przed spaniem sypialnie

  • Wypij kubek mleka lub zaparz melisę

ANEMIA

Dotyka aż 40% ciężarnych i spowodowana jest zwiększoną objętością krwi obwodowej i jej stopniem rozcieńczenia. Najczęstszą przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza, wit. B12 oraz kwasu foliowego.

Jak rozpoznać i leczyć?

  • ginekolog zdiagnozuje anemie na podstawie wyników morfologii (powinna być wykonywana co 1-1,5 miesiąca)

  • niedokrwistość spowodowana niedoborem leczy poprzez suplementację brakującego składnika

  • dieta ciężarnej powinna obfitować w nabiał, jaja, mięso cielęce i wołowinę oraz ryby morskie

UPŁAWY

Fizjologicznym objawem ciąży jest zwiększona ilość wydzieliny z pochwy, spowodowana wysokim poziomem hormonów ciążowych. Prawidłowo powinna ona być jasna i przeźroczysta. Jeżeli jednak wydzielina ma nieprzyjemny zapach, jest żółta lub zielonkawa a przyszła mama odczuwa dyskomfort w postaci świądu lub pieczenia należy problem zgłosić ginekologowi. Przewlekły stan zapalny w pochwie może grozić przedwczesnym porodem.

BÓLE BRZUCHA I GŁOWY

Ból głowy jest dość często spotykaną dolegliwością ciążową wynikającą ze zmian hormonalnych ciężarnej, braku snu lub jego nadmiaru, stresu, hałasu lub odwodnienia. Jeżeli bólowi głowy towarzyszą wymioty, nudności, dreszcze należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Ból brzucha odczuwany przez przyszłe mamy wiąże się zazwyczaj ze wzdęciami lub zaparciami. Może go również wywołać rozciągające się więzadło maciczne oraz orgazm. Jeśli ból brzucha jest bardzo silny, oraz towarzyszy mu krwawienie z dróg rodnych należy zasięgnąć porady specjalisty. Ból brzucha może powodować też stan przedrzucawkowy, zapalenie dróg moczowych, zatrucie pokarmowe oraz kamienie nerkowe lub w woreczku żółciowym.

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Znajdziesz mnie
  • Czarny Facebook Ikona
  • Czarny Instagram Ikona
bottom of page